מחשבון BMR כמה אנרגיה הגוף שלך שורף במנוחה?

מחשבון BMR

מחשבון BMR מחשב את קצב חילוף החומרים הבסיסי (BMR) מעריך את קצב חילוף החומרים הבסיסי שלך, כמות האנרגיה המושלכת בזמן מנוחה בסביבה ממוזגת ניטראלית, ובמצב שלאחר הספיגה (כלומר, מערכת העיכול אינה פעילה, הדורשת כ- 12 שעות צום).

מהו BMR

קצב חילוף החומרים הבסיסי (BMR) הוא כמות האנרגיה הדרושה בזמן מנוחה בסביבה ממוזגת כאשר מערכת העיכול אינה פעילה. זה מאוד דומה לחישוב של כמה דלק מכונית צורכת בזמן שהיא חונה. במצב כזה, הגוף מוציא רק עבור שמירה על איברים חיוניים, הכוללים את הלב, הריאות, הכליות, מערכת העצבים, המעיים, הכבד, הריאות, איברי המין, השרירים והעור. לפי מחקרים שבוצעו, עבור רוב האנשים, יותר  מ- 70% מכלל האנרגיה (הקלורית) הנשרפת בכל יום נובעת רק מתחזוקה רציפה של הגוף. כאשר הוצאת האנרגיה על פעילות גופנית מהווה 20% מההוצאה הקלורית ו -10% משמשים לעיכול של המזון.

איך מחושב ה BMR על ידי מחשבון BMR

ה- BMR נמדד בנסיבות מגבילות מאוד כשהוא נמצא במצב אקטיבי. מדידת BMR מדויקת מחייבת שמערכת העצבים הסימפתטית של האדם אינה פעילה, מה שאומר שהאדם חייב להיות המצב מנוחה לחלוטין. מטבוליזם בסיסי הוא בדרך כלל המרכיב הגדול ביותר בצרכים הקלוריים הכוללים של האדם.

הצורך הקלורי היומי הוא ערך ה- BMR כפול גורם עם ערך בין 1.2 ל 1.9, תלוי מאוד ברמת הפעילות. ברוב המצבים, ה- BMR נאמד עם משוואות המסוכמות מנתונים סטטיסטיים. משוואת האריס-בנדיקט הייתה אחת המשוואות הראשונות שהוצגו.
והיא תוקנה במהלך שנת  1984 על מנת להיות יותר מדויקת והייתה בשימוש עד 1990, כי אח"כ הוצגה משוואת מיפלין-סנט ג'אור שהוכחה כמדויקת אפילו יותר ממשוואת האריס-בנדיקט המתוקנת.

 

מחשבון BMR


משוואת ג'אור במיפלין-סנט:

  • לגברים: BMR = 10W + 6.25H – 5A + 5
  • לנשים: BMR = 10W + 6.25H – 5A – 161

משוואת האריס-בנדיקט המתוקנת:

  • לגברים: BMR = 13.397W + 4.799H – 5.677A + 88.362
  • לנשים: BMR = 9.247W + 3.098H – 4.330A + 447.593

פורמולה של קאטש מקארדל:

BMR = 370 + 21.6 (1 – F) W

W הוא משקל גוף בק"ג

H הוא גובה הגוף בס"מ

A הוא גיל

F הוא שומן בגוף באחוזים

משתנים BMR

  1. מסת שריר – לאימונים אירוביים כמו ריצה או רכיבה על אופניים אין השפעה על ה- BMR. עם זאת, פעילות גופנית אנאירובית, כמו הרמת משקולות, מובילה בעקיפין ל- BMR גבוה יותר מכיוון שהיא בונה מסת שריר, ומגדילה את צריכת האנרגיה במנוחה. ככל שמסת שריר יותר בהרכב הפיזי של אדם, כך ה- BMR נדרש לקיום גופם ברמה מסוימת.
  2.  גיל – ככל שאדם יותר מבוגר ורגוע יותר, כך BMR נמוך יותר, או צריכת קלוריות מינימלית נמוכה יותר כדי לשמור על תפקוד איבריהם ברמה מסוימת.
  3. גנטיקה – תכונות תורשתיות שהועברו מאבות קדומים משפיעות על ה- BMR.
  4. מזג אוויר – סביבות קרות מעלות את ה- BMR בגלל האנרגיה הנדרשת ליצירת טמפרטורת גוף הומאו סטטית. כמו כן, יותר מדי חום חיצוני יכול להעלות את ה- BMR מכיוון שהגוף מוציא אנרגיה לקירור איברים פנימיים. BMR עולה כ 7% לכל עלייה של 1.36 מעלות פרנהייט בטמפרטורה הפנימית של הגוף.
  5. דיאטה – ארוחות קטנות ומפוזרות באופן שגרתי מגבירות את ה- BMR. מצד שני, רעב יכול להפחית את ה- BMR בשיעור של עד 30%. בדומה לטלפון שעובר למצב חיסכון בחשמל במהלך 5% האחרונים של הסוללה שלו, גוף אנושי יקריב קורבנות כמו רמות אנרגיה, מצבי רוח, שמירה על מבנה הגוף ותפקודי המוח על מנת לנצל בצורה יעילה יותר את מעט הקלוריות משתמשים באנרגיה כדי לקיים אותה.
  6. הריון – עובר נפרד מגביר באופן פנימי את ה- BMR. זו הסיבה שנשים בהריון נוטות לאכול יותר מהרגיל. כמו כן, גיל המעבר יכול להגדיל או להקטין את ה- BMR בהתאם לשינויים ההורמונליים. תוספי תזונה – תוספי מזון או תרופות מסוימים מעלים את ה- BMR, בעיקר בכדי לדלק ירידה במשקל. קפאין הוא נפוץ.