עלים ירוקים : האם לשלב אותם בתפריט? כל היתרונות

 עלים ירוקים הם אחד מהמזונות המזינים והרב-תכליתיים ביותר שיש. הם מלאים בוויטמינים חיוניים, מינרלים, סיבים ונוגדי חמצון, מה שהופך אותם לחלק חשוב בתזונה בריאה. עלים ירוקים הם גם דלים בקלוריות ושומן, מה שהופך אותם לבחירה אידיאלית עבור אלה שמנסים לרדת במשקל.

סוגים נפוצים של עלים ירוקים לסלט

הסוגים הנפוצים ביותר של  עלים ירוקים הם קייל, תרד, מנגולד, עלי קולארד, חסה רומית וארוגולה. כל סוג של ירק עלים ירוק מכיל פרופיל תזונתי ייחודי משלו. לדוגמה, קייל עשיר בויטמין K, ויטמין A, סידן וברזל. תרד הוא מקור מצוין לויטמין A וויטמין C, כמו גם לוטאין וזאקסנטין, שני נוגדי חמצון שחשובים לבריאות העיניים. מנגולד שוויצרי הוא מקור מצוין לויטמין C, מגנזיום ואשלגן. עלי  קולארד עשירים בויטמין A, ויטמין C וויטמין K. חסה רומית היא מקור טוב לויטמין K ולפולאט. וארוגולה היא מקור מצוין לויטמין A, ויטמין C וסידן.

בנוסף לויטמינים ומינרלים שרק עלים ירוקים מספקים, הם מכילים גם פיטונוטריינטים חיוניים. פיטונוטריינטים הם תרכובות שנמצאות בצמחים בעלות השפעה מגינה על הגוף. דוגמאות לפיטו-נוטריינטים המצויים בירקות עלים ירוקים כוללות קרוטנואידים, פוליפנולים ופלבונואידים. קרוטנואידים אחראים לתת לירוקים העלים את צבעיהם העזים והם חשובים לבריאות העיניים. פוליפנולים הם תרכובות בעלות תכונות נוגדות חמצון ואנטי דלקתיות. והפלבנואידים הם גם נוגדי חמצון שיכולים לסייע בהגנה מפני מחלות.

אכילת ירקות עלים ירוקים היא דרך קלה להשיג מגוון רחב של ויטמינים, מינרלים ופיטונוטריינטים. אפשר לאכול אותם חיים בסלטים, לבשל אותם במוקפצים או לערבב אותם בשייקים. עלים ירוקים נהדרים גם להוספה למרקים, תבשילים ותבשילים.

עלים ירוקים

בקניית ירקות עלים ירוקים, חשוב לבחור ירקות טריים וללא עלים נובלים או כאלו ששינו את צבעם. כמו כן, חשוב לאחסן אותם כראוי כדי לשמור על טריותם וערכם התזונתי. עלי עלים מומלץ לאחסן במקרר בכלי אטום. יש לשטוף אותם לפני האכילה טוב טוב.

 עלים ירוקים הם חלק חיוני בכל תזונה בריאה. הם מלאים בוויטמינים חיוניים, מינרלים, סיבים ונוגדי חמצון, מה שהופך אותם לחלק חשוב בתזונה מאוזנת. אכילת  עלים ירוקים באופן קבוע יכולה לסייע  ולעזור לשפר את הבריאות ולמנוע מחלות.